Zabytki

Cerkiew św. Michała Archanioła w Osturni



Najbardziej na zachód położona cerkiew grekokatolicka na Słowacji, związana z najbardziej na zachód wysuniętą wsią łemkowską, a zarazem najdłuższą (9 km) na całej Słowacji. Łemkowie (zwani też Rusnakami) osiedlili się tu w XV wieku, a w XVII wieku wybudowali pierwszą cerkiew. Gdy ta spłonęła, w 1796 wybudowali kolejną, tym razem już murowaną świątynię, która po przeróbce w 1937 służy do dzisiaj. Zewnętrzna bryła cerkwi odbiega od klasycznych wzorów. Fasady ścian i wieży są proste, prosty jest dwuspadowy dach i tylko „cebulowy” hełm na wieży nawiązuje do wschodniej tradycji. Ikonostas, oddzielający prezbiterium od nawy, pochodzi z 1872 roku. Tworzą go cztery ikony: Chrystus w wersji apokaliptycznej (jako Alfa i Omega), Matka Boża z Dzieciątkiem, św. Mikołaj i św. Michał Archanioł – patron cerkwi. Na XVIII-wiecznej ambonie – patroni kaznodziejów: św. Jan Złotousty, św. Bazyli Wielki, św. Grzegorz, trwający w hołdzie dla Dobrego Pasterza.

Warto pospacerować po Osturni. Tutejsze góralskie chałupy, budowane podobnie jak na Podhalu z „płazów”, różnią się od nich tym, że omszenia łączeń miedzy belkami pokryte są dodatkowo gliną, pomalowaną żywymi kolorami. Tworzy to iście bajkową scenerię.

Galeria

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...