Vštepovali lásku k bežkám
8 februára 2018 14:06

Poľana nad Leśniczówkou v Obidowej, kde sa súťažilo, prilákala v piatkové predpoludnie práve 220 účastníkov, hlavne deti a školskú mládež zo samosprávnych obcí (gmín) Nižné Lapše, Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ a hostí z Veľkej Frankovej na Slovensku.

Vzhľadom na formu, akú vybrali pre účastníkov organizátori, bol o podujatie nezvyklý záujem. Počas bežkárskych pretekov bol pripravený beh na lyžiach trasou  s dĺžkou 3 km smerom na Turbacz, súťaž v streľbe zo vzduchovky pod dozorom niekdajšej olympioničky Haliny Guńka-Nowak, hry s loptou na snehu, výučba behu na lyžiach a program s animátormi.

Pre mnohých účastníkov to bola prvá bežkárska skúsenosť, avšak nikto to nevzdal. Každý si chcel vychutnať túto športovú disciplínu i beh trasami, na ktorých trénovali olympionici.

Slnečné počasie a výborné snehové podmienky priali športovému podujatiu. Na záver dostal každý účastník pamätnú medailu a darčekové predmety, ktoré odovzdávali prednosta okresného úradu Bogusław Waksmundzki, starostovia samosprávnych obcí Jan Smarduch, Stanisław Łukaszczyk, Jakub Jamróz a Pavol Soľava, predsedníčka združenia LGD Spisz Podhale Janina Szlegel a koordinátor projektu Wiesław Parzygnat. Mnohí účastníci behu vraveli, že sa radi vrátia do Obidowej, aby bežkárstvo ešte potrénovali. A práve tieto slová boli pre organizátorov najlepším vyjadrením vďaky.

Najbližšie plenérové podujatie na otvorenie bežkárskej trasy sa uskutoční na Slovensku vo Veľkej Frankovej dňa 9. februára tohto roku.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Poľsko – Slovenská republika 2014-2020

Koordinátor projektu : Wiesław Parzygnat