Przyroda

Jaskinia Obłazowa w Przełomie Białki

Nowa Biała

Znajduje się w masywie wapiennym skały Obłazowa (670 m), która wraz z Kramnicą (683 m) tworzy wrota skalne, zwane Przełomem Białki. Obydwie turnie należą do Pienińskiego Pasa Skałkowego i opadają pionowymi ścianami do przecinającej go rzeki Białki. Bystry nurt rzeki uderza w wapienne ściany krystaliczną wodą, spod Gerlacha, Lodowego, Rysów. Całość stanowi rezerwat przyrody.
Sama jaskinia (9 m długa, 5 m szeroka) – to miejsce odkryć o światowym znaczeniu. Archeolodzy stwierdzili że jaskinia była zamieszkiwana od paleolitu po średniowiecze, czyli przez ok. 40 000 lat. Znaleziono tu najstarszy na świecie bumerang (sprzed 30 000 lat) oraz z tego samego okresu - najstarsze w Polsce szczątki ludzkie, jak również kości dawno wymarłych gatunków ery lodowcowej (lew jaskiniowy, nosorożec włochaty, mamut). Zanim jednak przekopali ją naukowcy, jaskinia Obłazowa gościła filmowego Janosika. Większość plenerów kultowego serialu o legendarnym zbójniku, kręcona była właśnie w Przełomie Białki, a sam jaskinia stanowiła główną siedzibę zbójników.
Po obejrzeniu jaskini Obłazowej warto przeprawić się na drugi brzeg Białki i ścieżką wśród malowniczych, samotnych skałek (Gęśle, Basy), wyspinać się (już w Dursztynie) na szczyt Grandeusa (802 m) dla rozległego widoku.

Galeria

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...